NASI AMBASADORZY

Dorota Kolak, wybitna aktorka teatralna i filmowa, reżyser. Laureatka wielu nagród teatralnych i odznaczeń. Od 1982 roku związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Pedagog na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Gdańsku. Szerszej publiczności znana z udziału w serialach ”Barwy szczęścia” i ”Przepis na życie”. 

Zdecydowałam się wesprzeć akcję „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć”, bo jako pacjent wielokrotnie spotkałam się z trudnościami w komunikacji pacjent - lekarz. Mnie samej często trudno jest formułować precyzyjnie moje oczekiwania wobec lekarza. Przekazanie diagnozy, czy sposobu leczenia z wyczuciem też z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Często podkreślam, że jest nam równie trudno słuchać. A rozmowę warto zacząć od słuchania. Spróbujmy słuchać, patrząc sobie w oczy, ze spokojem i z chęcią skomunikowania się z drugim człowiekiem. Niech to będzie rozmowa, a nie dwa osobne monologi. A ponieważ jestem głęboko przekonana, że można się tego nauczyć, uważam, że akcja ta ma głęboki sens. I wierzę, że szybko przyniesie efekty.

Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu z Dorotą Kolak. Znajdziecie go klikając TUTAJ

Jerzy Stuhr, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser. Laureat wielu prestiżowych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe. Wykładowca krakowskiej PWST oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Od 1998 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Wydaje mi się, że najważniejszą sprawą w rozmowie jest szczerość. I to zarówno ze strony osoby, która mówi, jak i tej, która słucha. Jeśli ja wiem, że ktoś rozmawia ze mną szczerze, nie podejrzewam żadnej polityki czy wykrętu, to mu ufam i odpowiadam szczerością. Szczere rozmowy są z przyjaciółmi. Wiesz, że zawsze będą z Tobą. Chociaż czasami powiedzą Ci rzeczy okrutne.

Cały wywiad z Jerzym Stuhrem o sztuce zdrowej rozmowy przeczytacie klikając TUTAJ

NASI EKSPERCI

Prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, z wykształcenia psychiatra i specjalista z medycyny paliatywnej, certyfikowany psychoonkolog oraz superwizor psychoonkologii. Aktywnie działa w Wojewódzkim Centrum Onkologii, a także prowadzi szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek w zakresie komunikacji i psychoonkologii. W poprzednich latach Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Paliatywnej. Współzałożycielka infolinii onkologicznej.

Problem komunikacji w medycynie nabiera współcześnie coraz większego znaczenia. Składa się na to wiele przyczyn. I tak nauczyliśmy się obecnie dobrze kontrolować objawy fizyczne, na których dawniej koncentrowały się potrzeby chorych (np. opanowanie bólu). Zmniejszył się autorytet lekarza, któremu stawia się większe wymagania również w zakresie kontaktu z pacjentem. Jednocześnie wzrosło poczucie własnych uprawnień chorych zwielokrotnione przez większą niż dotąd ich wiedzę o chorobie i leczeniu.

Cały tekst, "O problemach komunikacji", można przeczytać TUTAJ

Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Od 1999 roku do chwili obecnej pełni funkcję Krajowego Konsultanta w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Od 2011 roku jest członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Raka Płuca (IASLC).

Dr psych. Maria Rogiewicz, superwizor Polskiego Towarzystwa psychoonkologicznego, Sekcji Naukowej psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor psychoonkologii polskiego Towarzystwa psychoonkologicznego. Kierownik studiów podyplomowych „Psychoonkologia" w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Dr nauk hum. ks. Piotr Krakowiak SAC, Krajowy Duszpasterz Hospicjów. Wykładowca na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Podyplomowych Studiów w zakresie Opieki Duszpasterskiej Służby Zdrowia i Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Członek Zespołu Roboczego Europejskiej Akademii Opieki Paliatywnej. Autor i redaktor wielu publikacji o tematyce hospicyjnej.

Dr n. med. Zbigniew Bohdan, kierownik medyczny Hospicjum Domowego dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, docent w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym roku obchodził 35-lecie pracy jako pediatra.
 

Aneta Bartnicka-Michalska,  psycholog i psychoterapeuta Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jej zainteresowania naukowe ściśle wiążą się z psychologią twórczości, psychologią pozytywną i egzystencjalną. Doświadczenie zawodowe zdobyła, współpracując m.in. z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz klubem „Amazonki” w Warszawie. Uczestniczyła także w ogólnopolskiej kampanii „Ciekawość to pierwszy stopień do... zdrowia”, organizowanej przez Polską Unię Onkologii, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz Polską Koalicję Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Brała udział także debacie społecznej „Forum Przeciw Depresji”.

Badania potwierdzają, że właściwa komunikacja między lekarzem, pielęgniarką a pacjentem jest istotnym czynnikiem warunkującym powodzenie w procesie leczenia osoby chorującej. Pod pojęciem właściwa należy rozumieć taką komunikację, która poprzez dopasowanie treści oraz formy przekazu do specyfiki sytuacji i możliwości przyswojenia informacji przez chorego, wpływa korzystnie na współpracę personelu medycznego z pacjentem i jego rodziną.

Cały tekst, "Właściwa komunikacja między pacjentem a personelem medycznym jako czynnik sprzyjający zdrowieniu", można przeczytać TUTAJ

Dr psych. Konrad Maj, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor wielu publikacji poświęconych aktywizacji zawodowej, szkoleniom osób niepełnosprawnych, komunikacji międzyludzkiej oraz wpływowi społecznemu. Prowadzi rozmaite szkolenia łączące teoretyczną i praktyczną stronę psychologii. Kierownik projektu „Praktyk Nauk Humanistycznych i społecznych". Współpracuje m.in. z Prokuraturą Generalną, Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Instytutem Transportu Samochodowego oraz Centrum Kształcenia Praktycznego SWPS. Należy do Klubu Sceptyków Polskich.

Komunikacja medyczna to jedna z najtrudniejszych form kontaktu międzyludzkiego. W rozmowie tego rodzaju praktycznie stale obecne są silne emocje. Z warstwą treściową miesza się lęk, ból, gniew, protest, złość, poczucie krzywdy, niesprawiedliwości. Zarówno rodzina, jak i personel medyczny nie są często przygotowani do zakomunikowania choremu nie tylko jego sytuacji zdrowotnej, ale również dalszego postępowania.

Cały tekst, "Komunikacja medyczna", można przeczytać TUTAJ
 

Danuta Stopieńska, koordynator Akademii Walki z Rakiem, pedagog, trener rozwoju osobistego, terapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Od 7 lat prowadzi warsztaty dla osób chorych onkologicznie, konsultacje indywidualne oraz szkolenia z zakresu technik redukcji stresu. Wygłosiła wiele wykładów dla mieszkańców Trójmiasta z zakresu edukacji prozdrowotnej. 8 lat temu doświadczyła choroby nowotworowej.

 

Projekt: Mr. Bloom, Realizacja Artnet.pl