Fundacja Hospicyjna poszukuje partnerów, którzy pomogą sfinansować projekt edukacyjny skierowany do studentów Uniwersytetów Medycznych. Chcesz pomóc? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

 • Debata w Gdańsku w ramach IX kampanii Hospicjum to też Życie

  Umiesz przekazać złą informację? Panujesz nad swoimi emocjami? Mówisz, ale czy też słuchasz? Fundacja Hospicyjna zaprasza lekarzy, pielęgniarki, studentów medycyny, psychologii, wolontariuszy oraz wszystkich zainteresowanych na debatę poświęconą komunikacji w służbie zdrowia. W spotkaniu wezmą udział eksperci w dziedzinie właściwego porozumiewania się.

  We wtorek, 4 grudnia br., w Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Dębinki 1, odbędzie się debata: „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów - Słuchaj - Zaufaj. Rola jakości komunikacji w relacji środowisko medyczne – pacjent – rodzina pacjenta”.

  Po jej zakończeniu będzie możliwość zapisania się na bezpłatne warsztaty z komunikacji

 • IX Kampania Hospicjum to też Życie w TVP1

W dniu 25 listopada br. Fundacja Hospicyjna gościła w telewizyjnej Jedynce.  Tematem spotkania była IX kampania Fundacji Hospicjum to też Życie, w tym roku przeprowadzana pod hasłem „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj”. Podczas trzech studyjnych wejść gospodarz programu, redaktor Grzegorz Miśtal, rozmawiał  z ks. dr Piotrem Krakowiakiem, Krajowym Duszpasterzem Hospicjów oraz z Dorotą Kolak, znakomitą aktorką, a zarazem ambasadorem kampanii.

Ks. dr Piotr Krakowiak zwrócił uwagę na fakt, że między lekarzem a pacjentem - dwiema stronami  zainteresowanymi powodzeniem terapii, często nie ma właściwego poziomu przepływu informacji, natomiast panuje ogromne napięcie związane z kryzysem choroby. Gość podkreślił wagę znalezienia  dla wszystkich odpowiedniej przestrzeni oraz czasu, by móc pojawiające się naturalnie emocje otoczyć opieką.

Według ks. Krakowiaka właściwa komunikacja jest problemem ważnym nie tylko dla pacjentów, ale i dla lekarzy, którzy na co dzień muszą przekazywać smutne informacje. Dlatego w obawie przed ewentualną groźbą wypalenia zawodowego  ważne jest, by zdjąć z lekarzy część  trudnych obowiązków i przełożyć na barki pielęgniarek, psychologów, kapelanów czy wolontariuszy. Krajowy  Duszpasterz Hospicjów zaznaczył, że studenci ostatnich lat studiów lekarskich wręcz szukają zajęć z komunikacji. Oni wiedzą, że zaraz zostaną wysłani na pierwszą linię frontu do pacjentów i będą musieli umieć przekazać niełatwe do zaakceptowania wiadomości. Ksiądz Krakowiak, powołując się na istniejące poradniki, wyjaśnił, że złe informacje zaleca się „miareczkować”, niczym lekarstwa, a potem obserwować reakcje. Praktyka bywa jednak dużo bardziej skomplikowana, zwłaszcza kiedy dołączają się różne, niespodziewane emocje: gniew albo zniechęcenie, agresja albo rozpacz, często zniecierpliwienie. Liczne badania potwierdzają  ponadto, że podczas rozmów z lekarzami pacjenci często  słyszą, lecz nie rozumieją przekazywanego im komunikatu.

Mówiąc o konieczności wsparcia chorego ze strony personelu medycznego  i rodziny, ksiądz Krakowiak przywołał też jedną z podstawowych prawd opieki paliatywno-hospicyjnej, mianowicie niezbywalne prawo pacjenta do wybrania sobie osoby, której zechce zaufać i o sobie opowiedzieć.

Dorota Kolak, ambasador kampanii Fundacji Hospicyjnej przyznała, że w haśle tegorocznej akcji najbardziej sekunduje słowu „Słuchaj”. Umiejętność słuchania jest bardzo związana z moim zawodem. (…) Wierzę głęboko, że można się jej uczyć, ze ona pomaga zrozumieć drugiego człowieka.

Ks. Krakowiak dorzucił, że dla studentów medycyny wielkim zaskoczeniem bywają dobroczynne konsekwencje, wypływające z faktu zarzucenia wykonywania rutynowych czynności na rzecz tzw.  pasywnego słuchania, dzięki któremu można się czegoś więcej o pacjencie dowiedzieć, a w efekcie lepiej mu pomóc.

Każde ze studyjnych wejść zwieńczone było spotem reklamującym kampanię oraz zaproszeniem na stronę www. zdrowa rozmowa.pl.

 

 • "Lekarze prosili mnie, bym rozmawiał z ich pacjentami" .Gośćmi w "Klubie Trójki" byli Jolanta Leśniewska z Fundacji Hospicyjnej, ksiądz Piotr Krakowiak, Krajowy Duszpasterz Hospicjów oraz Jerzy Stuhr, ambasador kampanii "Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj".

        Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej   źródło: www.polskieradio.pl

    

 • Lekarz staje przed wyborem: Mówić brutalnie prawdę? Wzbudzać nadzieję? Zapraszamy do reportażu .

         Źródło: www.polskieradio.pl

 • Zapraszamy do poznania historii ks. Jana Kaczkowskiego, bioetyka, założyciela hospicjum w Pucku. W 2007 roku wspólnie z Fundacją Hospicyjną prowadził spotkania w ramach akcji „Umierać po ludzku”, na których przybliżał słuchaczom temat nieuleczalnej choroby, umiejętności komunikacji z chorym i jego rodziną oraz ideę opieki hospicyjnej.
  Materiał można obejrzeć TUTAJ 

 

 • Lekarze muszą rozmawiać z pacjentami i w czytelny sposób przekazywać im informację o chorobach, rokowaniach i przebiegu terapii – podkreślali eksperci podczas konferencji promującej IX kampanię społeczną „Hospicjum to też życie”.

        Więcej przeczytasza TUTAJ

 • Ważna jest każda chwila - tymi słowami Jerzego Krukowskiego, zastępcy prezesa Fundacji Palium, rozpoczął się koncert "Miej marzenia, dla tych chwil warto żyć" w ramach ogólnopolskiej akcji " Hospicjum to też życie".

         Relację z tego wydarzenia przeczytasz TUTAJ

 • 9 października br, w Polskim Radiu 24 odbyła się audycja radiowa poświęcona tematowi tegorocznej kampanii.

        Audycji wysłuchasz TUTAJ

 • 13 października br., w światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej, w gdańskiej Filharmonii na Ołowiance odbył się koncert charytatywny Fundacji Hospicyjnej z cyklu „Głosy dla Hospicjów”. W tym roku nad Motławą zaśpiewała dla nich charyzmatyczna Justyna Steczkowska, swoim występem inaugurując zarazem IX edycję kampanii Hospicjum to też Życie, poświęconej komunikacji w służbie zdrowia.
  Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej, nawiązała do niej w krótkim expose przed koncertem. – Nasze hasło to „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj”. Z przeprowadzonych badań wynika, że w kontakcie z lekarzem w pierwszej kolejności oczekujemy życzliwości, następnie rzetelnej informacji na temat rokowania i terapii, wreszcie szacunku. Ponieważ dobrej rozmowy czasami brakuje, postanowiliśmy dedykować jej tegoroczną kampanię, w której zależy nam na spotkaniu oczekiwań pacjenta z możliwościami lekarza.
  Ze sceny padła też zapowiedź konkursu na najbardziej komunikatywnego lekarza oraz zachęta do odwiedzania strony www.zdrowarozmowa.pl, zwłaszcza zakładki Forum.
  Całą relację z tego niezwykłego wydarzenia przecztacie TUTAJ

 • 13 października br. o 19.00, w ramach obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku rozpocznie się koncert z cyklu „Głosy dla Hospicjów”, połączony z uroczystą inauguracją IX edycji kampanii Hospicjum to też Życie. W pierwszej części wieczoru wystąpi kilkunastoosobowy zespół gdańskich muzyków Kassak Brass Ensemble, prawdopodobnie „najpotężniej brzmiący zespół kameralny w Polsce”, który w swoim repertuarze proponuje zarówno opracowania muzyki klasycznej, jak światowych przebojów pop. Ma być pięknie i… zabawnie.
  Podczas przerwy na Gości czekają liczne atrakcje, przede wszystkim aukcja przedmiotów podarowanych Fundacji Hospicyjnej (m.in. prace Rafała Olbińskiego i Zbigniewa Kosycarza czy ostatnia książka Jerzego Stuhra z dedykacją autora) oraz loteria.
  Gwiazdą wieczoru będzie Justyna Steczkowska z programem Alkimja, na który złoży się tradycyjna muzyka sefardyjska i aszkenazyjska nawiązująca do kultury żydowskiej. Czeka nas prawdziwy kulturowy i emocjonalny tygiel — usłyszymy utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz, łączące awangardę z tradycyjnymi klezmerskimi dźwiękami. Wszystko w rewelacyjnym spektaklu, dopracowanym wizualnie, muzycznie i choreograficznie od początku do końca. Zapraszamy do wspaniałej zabawy!
   
 • Specjalnie na potrzeby naszej kampanii przeprowadziliśmy badania na temat komunikacji z chorym. Pragnęliśmy się dowiedzieć, jak postrzegana jest przez pacjenta komunikacja między lekarzem i pielęgniarką a pacjentem i jego bliskimi. Wyniki publikujemy w specjalnym RAPORCIE, który znajdziecie klikając TUTAJ.
  Badanie zostało przygotowane i wykonane przez firmy badawcze PBS oraz Research Now
  PBS jest największą polską firmą badawczą, od lat w pierwszej dziesiątce najlepszych firm w Polsce. Oferuje pełen zakres badań opinii i rynku we wszystkich technikach ilościowych i jakościowych. Współpracuje z wiodącymi firmami z branż: telekomunikacyjnej, energetycznej, finansowej, edukacyjnej oraz dóbr szybkozbywalnych (FMCG) i trwałych. PBS kontynuuje także aktywność w dziedzinie badań społecznych, prowadząc projekty dla instytucji publicznych, samorządów i urzędów.
  Badanie zostało zrealizowane na panelu badawczym firmy Research Now, specjalizującym się w internetowym zbieraniu danych dla sektorów B2B i B2C oraz dostarcza dostęp do ponad 6,5 mln konsumentów w 38 krajach i 3 mln decydentów B2B na całym świecie.

 

 • We wtorek, 9 października w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ulicy Brackiej w Warszawie odbyła się konferencja inicjująca IX kampanię społeczną Hospicjum to też Życie. Do tegorocznej kampanii prowadzonej pod hasłem „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów-Słuchaj-Zaufaj” zostali zaproszeni eksperci z dziedziny medycyny paliatywnej, onkologii, psychoonkologii i psychologii. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie właściwej komunikacji w procesie leczenia zarówno dla chorego, jak i personelu medycznego. Pełną relację z tego, co wydarzyło się na konferencji przeczytacie klikając TUTAJ
   
 • W czasie trwania kampanii Fundacja Hospicyjna będzie prowadzić zbiórkę publiczną poprzez możliwość wysłania charytatywnego SMS-a oraz wpłat na konto. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na przeprowadzenie szkoleń ze sztuki komunikacji dla zespołów hospicyjnych oraz środowiska medycznego.


Dziękujemy!
 

 • Już 9 października zapraszamy na konferencję prasową, podczas której zostanie zainaugurowana kampania pod hasłem "Mów - słuchaj - zaufaj. Zdrowa rozmowa pomaga leczyć". To dziewiąta odsłona akcji Hospicjum to też Życie,
  Konferencja prasowa zacznie się o godz. 11:00 w siedzibie PAP w Warszawie (ul. Bracka 6/8).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt: Mr. Bloom, Realizacja Artnet.pl